تکذیبیه خانم عابدی رئیس جمعیت مامایی کشور در خصوص انکار سزارین به عنوان عمل نجات بخش در برخی موارد

تکذیبیه خانم عابدی رئیس جمعیت مامایی کشور در خصوص انکار سزارین به عنوان عمل نجات بخش در برخی موارد

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ .

و از یکدیگر عیب مگیرید و به همدیگر لقبهاى زشت مدهید چه ناپسندیده است نام زشت پس از ایمان ... آیه ۱۱ سوره حجرات

با آزوی قبول طاعات و عبادات به استحضار می رساند پیرو نشست خبری اینجانب و نایب رئیس جمعیت مامایی به مناسبت روز ماما ؛ در یکی از خبرگزاری ها ؛ موضوعات و مسائل غیر واقعی در فضاهای مجازی مطرح گردید و القاب ناروایی به بنده نسبت داده شد که ناگزیر به ارائه توضیحات به شرح ذیل می باشم‌:

۱. نشست مذکور به دعوت خبرگزاری با محوریت طرح چالش ها و مشکلات صنف مامایی و ارائه راهکارهای پیشنهادی جمعیت مامایی ایران به عنوان تنها صنف مردم نهاد در پیگیری مطالبات صنفی مامایی؛ برگزار گردید‌.

۲. مطالب عمده مطرح شده در این نشست در خصوص راهکارهای اشتغالزایی گروه مامایی؛ بحث بیمه پایه ماماها ؛ سطح بندی سیستم ارجاع؛ مشکلات مراقبین سلامت ؛ حوزه فن آوری نوین و digital health در ایجاد اشتغال؛ لزوم ایجاد زیر ساخت الکترونیک مناسب در دفاتر کار مامایی جهت ارجاع علمی به سطوح بالاتر بود.

۳. در فضاهای مجازی از قول بنده در

 مورد منسوخ بودن سزارین در جهان تیتر زده شده بود که با توجه به توضیحاتی که در نشست ارائه گردید موضوع سزارین به درخواست بیمار و بدون اندیکاسیون مد نظر بود که متاسفانه در تیتر های خبری کانال ها و سایت ها به درستی عنوان نگردید.

۴. در پیاده سازی فایل صوتی از قول بنده به اشتباه عنوان شده بود که " متخصصین زنان برای راحتی کار خود مادرآن را به سزارین تشویق می کنند " که تقاضای اصلاح مورد مذکور؛  در ساعات اولیه انتشار به خبرنگار  مربوطه اعلام گردید.

۵. در خصوص عوارض سزارین و مزایای زایمان طبیعی موضوعی مغایر با منابع علمی و مقالات پژوهشی مطرح نگردید..

۶. در خصوص پیشنهاد جمعیت مامایی در مورد به کارگیری ماماها در مدارس به عنوان مشاور بهداشت بلوغ؛ قطعا ناقض لزوم وجود همکاران فارغ التحصیل گرایش های مختلف بهداشت به عنوان مربی بهداشت نیست و به امید آن روز که در هر مرکز آموزشی دخترانه یک ماما و یک کارشناس بهداشت به عنوان تیم آموزشی _بهداشتی در کنار هم در ارتقای سطح آموزشی و بهداشتی موثر باشند.

۷. به کارگیری همکاران ماما در بخش های پس از زایمان ( پست پار توم)مطابق بخشنامه های وزارت بهداشت و شرح وظایف ایشان می باشد و مغایرتی با کوریکولوم آموزشی مامایی ندارد.

۸. به خبرگزاری های مختلف که در حیطه درمان نسبت به تهیه خبر و نشست اقدام می نمایند قویا" توصیه می کنم این گونه اخبار که نیاز به حداقل اطلاعات درمانی دارد را قبل از انتشار و درج گسترده ؛ جهت اعلام نظر نهایی و ویرایش مورد نیاز به مصاحبه شونده اعلام نمایند و پس از تایید نهایی در فضاهای خبری منتشر سازند و امیدوارم این رسالت خبری به نحو احسن رعایت گردد.

۹. از آن جایی که میهن عزیز اسلامی ما در برهه کنونی نیاز به اتحاد و همدلی بیش از پیش دارد ؛ ضرورت دارد صاحبان خبر از درج عناوین جنجال بر انگیز و اختلاف افکنانه بین صنوف مختلف؛ به شدت پرهیز نمایند‌.

در پایان آرزو دارم حلقه های موثر در سیستم سلامت کشور و ارتقای سلامت کلی جامعه به ویژه سلامت مادران و دختران با یکدلی و در قالب شرح وظایف مصوب خود؛ موفقیتی روزافزون و زبانزد در سطح بین المللی و همچنین افزایش نرخ باروری داشته باشند.

و من الله التوفیق

زهرا عابدی

ریاست جمعیت مامایی ایران

جهت مشاهده لینک اصلی خبر اینجا کلیک کنید

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، نبش
خیابان شهید نژادکی، پلاک2، طبقه 3، واحد5
021-88309564-6 : تلفن
naigo_ir@yahoo.com : ایمیل
021-88309567 : فکس