» آموزش » دانستنی های سلامت زنان » تعریف فشارخون، فشارخون در یائسگی و عوامل خطر در فشارخون بالا

تعریف فشارخون، فشارخون در یائسگی و عوامل خطر در فشارخون بالا

فشارخون1

فشار خون چیست ؟

فشار خون توسط پمپ خون به درون سرخرگ ها ایجاد شده و با پاسخ سرخرگ ها به این جریان خون تنظیم می گردد. فشارخون فرد به شکل فشار سیستولیک بر روی فشار دیاستولیک (دیاستولیک/سیستولیک) بیان می شود.(مثلا 80/120)

 

فشارخون2

فشار خون سیستولیک چیست ؟

 فشار خون سیستولیک (عدد بالایی) معرف فشاری است که بعد از انقباض عضله قلب، در شریان ها ایجاد می شود. فشارخون دیاستولیک (عدد پایینی) معرف فشار درون سرخرگهاست وقتی که قلب بعد از انقباض به حالت انبساط و استراحت خود برمی گردد.فشارخون سیستولیک (انقباض) برای بیشتر بالغین بین 90 تا 120 میلی متر مرکوری (میلی متر جیوه) و فشارخون دیاستولیک بین 60 تا 80 میلی متر جیوه است. بر اساس تعریف بالا فشار خون سیستول بالای ۱۴۰ میلیمتر جیوه یا فشار خون دیاستولیک‌بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه را پرفشاری خون ، بیماری فشار خون بالا یا به طور مصطلح فشار خون می نامند. 

 

فشارخون3

 عوامل خطر برای بالا بودن فشار خون کدامند؟

 📌چاقی

📌مصرف سیگار و الکل

📌سابقه ی خانوادگی فشار خون

📌دیابت

📌سن بالا

📌نداشتن فعالیت بدنی

📌مصرف نمک زیاد

📌استرس

📌بیماربهای مزمن مثل بیماری کلیوی

 

فشارخون4

 فشار خون و یائسگی

فشار خون  در خانم ها قبل از یائسگی  کمتر از مردان  است ولی  بعد از یائسگی شیوع فشار خون در زنان  افزایش پیدا می کند  و حتی بیشتر از مردان می شود .

و کلا فشار خون یکی از اصلی ترین خطرات برای ایجاد مشکلات قلبی است که خود علت اصلی مرگ و میر در زنان است . 

 افزایش وزن پس از یائسگی بیشتر مشاهده می شود  و حتی در خانم های لاغر اندام محل تجمع چربی از مناطق بی خطر   مانند ران به مناطق  شکمی  انتقال می یابد و کلا  چاقی شکمی  پس از یائسگی بیشتر دیده می شود که این حالت  چاقی شکمی ،امکان    مشکلات دیابت و افزایش فشار خون  و مشکلات قلبی  را افزایش می دهد . پس توصیه می شود   خانم ها پس از یائسکی  تحرک بیشتر داشته باشند  ، ورزش کنند ، پیاده روی کنند  و مواظب اضافه وزن و چاقی شکمی باشند و کمتر نمک مصرف نمایند .

تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، نبش
خیابان شهید نژادکی، پلاک2، طبقه 3، واحد5
021-88309564-6 : تلفن
naigo_ir@yahoo.com : ایمیل
021-88309567 : فکس