مقالات

فیناستراید Finasteride

دکتر نسیم سنجری  ۱۳۹۱/۰۵/۰۲

 

فیناستراید مهار کننده رقابتی آنزیم 5 آلفا ردوکتاز بافتی و کبدی است. لذا باعث مهار تبدیل تستوسترون به متابولیت فعال آن (دی‌هیدرو تستوسترون) می‌شود.
آنزیم 5 آلفا ردوکتاز به دو شکل وجود دارد. تیپ 1 بیشتر در پوست و تیپ2 بیشتر در دستگاه باروری وجود دارد. فیناستراید بیشتر آنزیم تیپ 1 را مهار می‌کند. این دارو برای درمان هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات- ریزش مو به شکل مردانه (فقط در آقایان) -جلوگیری از سرطان پروستات (Unlabeled use) و هیرسوتیسم خانم‌ها (Unlabeled use) کاربرد دارد. در کتاب ویلیامز زنان در درمان آکنه نیز از این دارو نام برده شده است.
قرص‌های موجود mg1 و mg5 است. از قرص‌های mg5 در درمان هیرسوتیسم خانم‌ها استفاده می‌شود که روی آن اثر جزیی دارد (طبق نظر کتاب ویلیامز). (در کتاب کیستنر اثر آن در درمان هیرسوتیسم مشابه ا سپرینولاکتون گزارش شده است). متابولیسـم آن عمـدتا کبدی است. لـذا در کسانـی که
مشکل کارکرد کبد دارند قابل مصرف نیست. اما در صورت وجود اختلال در عملکرد کلیه قابل تجویز است. اثرات جانبی دارو کم بوده که یکی از آن‌ها کاهش میل جنسی است. دارو باید هر روز سر ساعت مشخص مصرف شود.
اگر یک قرص فراموش شد بلافاصله بعد از به‌یاد آوردن باید مصرف شود اما اگر این زمان نزدیک مصرف قرص بعدی بود فقط یک قرص باید مصرف شود. می‌توان آن را با غذا و بدون غذا میل کرد. لذا اگر مصرف باعث تحریک معده شد با غذا میل شود.
حین مصرف دارو و تا یک‌ماه بعد از آن نمی‌توان خون اهدا کرد. دارو را باید در دمای اتاق نگهداری کرد. نباید در حمام یا آشپزخانه نگهداری شود. زنان در سنین باروری نباید به قرص‌های شکسته یا له شده دست بزنند چرا که از پوست قابل جذب است. این دارو در بارداری جزو گروه X طبقه‌بندی می‌شود و می‌تواند در تکامل جنین اختلال ایجاد کند. حتی اگر شوهران این دارو را مصرف می‌کنند باید روش پیشگیری از بارداری زوجین مطمئن باشد. امکان ترشح دارو در شیر مشخص نیست و این دارو نباید در خانم‌هایی که قابلیت بارداری دارند مصرف شود.
 

 

 


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، نبش
خیابان شهید نژادکی، پلاک2، طبقه 3، واحد5
021-88309564-6 : تلفن
naigo_ir@yahoo.com : ایمیل
021-88309567 : فکس